Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'de Mobil Oyundan Para Kazanmanın Yolları
Bugün uygulama mağzalarında milyonlarca uygulama var, mobil aletler gelişiyor ve son zamanlarda uygun ücretlere çok iyi sistemli olmasa dahi akıllı telefon alabilmek olası. Hal böyle olunca bu büyük kitleden para kazanmak isteyen binlerce kişi çıkıyor. Bu yazımızda misafir yazarımız sizlere Türkiye'de mobil oyundan para kazanmanın stratejilerini anlatacak.

Bugün uygulama mağzalarında milyonlarca uygulama var, mobil aletler gelişiyor ve günümüzde uygun ücretlere çok iyi sistemli olmasa bile akıllı telefon alabilmek mümkün. Hal böyle olunca bu büyük kitleden para kazanmak isteyen binlerce kişi çıkıyor. Kimisi JavaScript'in kitabını yazmış, kimisine "Hangi dilleri biliyorsunuz?" diye meselece "Abi yalnızca Türkçe var." yanıtını veriyor. Fakat bu iki kişiye ne yaptığını meselece "Mobil oyun programlıyorum." diyor. Fakat bu yanıtı verenlerin çoğu tutorial örneklerini editleyerek oyun yayınlıyor. (Türkçe meali: Öğrenmeniz için hazırlanan dökümanlar ve onların örnek projelerini tertip etmek) Arkadaşım, o örnek sen işi öğren de kendi muhtevanını yap diye yapılmış, bak bu böyle olacak iyice anla diye önüne konmuş (hele ki çoğu fiyatsız), sen onu alıp değiştirip kendi projem diye sunuyorsun, biraz ayıp değil mi? Ayıp olmasa bile en azından kendini kandırıyorsun, oturup düşünsen, sabırlı olup öğrenmeye çalışacaksın.

Not: (Yazıda Google Admob baz alınmıştır. Diğer yayıncılara göre farklık gösterebilir.)

İlk olarak para kazanmak istiyorsanız ortada tamamiyle kendi emeğinizin olması gerekir, bu bir görüş değil ispat etmiş bir kuramdır. Ben ordan burdan değiştiririm, anlaşılmaz gibi şeyler sadece sizin kafanızın içinde çalışır.

Bu yazıda Türkiye'de mobil oyun yapmaya özenenlere doğru yolu göstermek ve bu işten nasıl para kazanacağını iyice anlatmak için burdayım. Fakat doğru yolu gösteririm veyahut dediklerimi yaparsanız iki güne milyonersiniz gibi bir iddiam yok, 15-16 yaşlarında Lise talebesiyim, profesyonel yazılımcı ya da pazarlama uzmanı değilim fakat ben sizin uygulamalarınızı indiren kitlenin fazlasıyla içindeyim, web siteleri üzerinden hazır logo yapıp grafik tasarımcı olduğunu iddia eden arkadaşlarım var, bu yüzden görüşlerimi önem vereceğinizi düşünerek bu yazıyı yazıyorum Smile

Oyun yapımcısı olmak için evvela bir dil bilmeniz gerekir, ülkemizde yaygın olarakJavascript  bilinir ve yaygın olarak Unity oyun motoru kulllanılır. Öncelikli nedenleri Türkçe kaynağın daha yoğun olduğu program ve diller olmalarıdır. Unity'nin kullanılmasının sebebiyse hem arayüzünün kolay olması, hem de öğrenirken sıkıntı yaratmamasıdır. Geliştirici itibariyle kullanışlıdır.

[img=930x1200]http://cdn.webtekno.com/custom/images/unity3d1.jpg[/img]

Ferdi bir oyun yapımcısı adayıysanız kendinizden çok üstün yazılım bilgisi beklemeyin zira tek başına bir oyun yapmak, yazılım, grafik, animasyon ve pazarlama yolundan geçer. Bu dört yolda kimse sizden uzman olmanızı bekleyemez. Haliyle size çok yük düşer.

Tabi ki ben bunun üstünde durmayacağım zira başlığımız "Türkiye'de Mobil Oyundan Para Kazanmak" ve ben uzman bir geliştirici değilim. Haydi, konumuza gelelim.

Evvela şunu göze alarak bu yola çıkın, ülkemizde 1/5 puan vererek, yorumunun öne çıktığını düşünen çoğunluklu kitle var. Bu kitle iOS platformunda daha az görülüyor, bunun öncelikli nedeniyle yaş gurupları. Bu yüzden siz bu kitleye oyun yapacaksınız, bunu unutmayın.

flappy-bird.jpg

Oyununuzu bir çikolata olarak görün. Ana ekranınız çikolatanın sarılı olduğu paket, oyunun kendisiyse içindeki çikolata. Şayet dışındaki paketi çok çirkinse, dağınıksa veyahut çikolatadan fazla marka bulunuyorsa, siz bu çikolatayı almazsınız. Oyun da böyledir, şayet siz oyunun her yerini reklamla donatıp, oyundan fazla yeri reklama verirseniz bu kullanıcıya işlemez, kullanıcıya işlese bile Google sizi çoktan kara listeye yazmış demektir. Siz "Oyuna Başla" butonundan daha büyük bir reklam afişi koyarsanız, o kişi oyunu terk eder, muhtevası görmeden oyunu siler. Böylelikle daha fazla para kazanmış olmaz, ürününüzü işe yaramaz hale getirirsiniz. Oysa ki oyunu ve reklamı iyi boyutlandırıp, doğru şekilde sunarsanız tek bir afişten binlerce dolar kazanabilirsiniz. Zati zorla reklama tıklattırmaktan artık hiç söz etmiyorum, onun cezasını reklam yayıncıları ve uygulama mağzaları veriyor.

Ayrı olarak çok reklam oyununuzun yorumlarına da "Her yer reklam dolu, indirmeyin." denecektir, aslında tek bir reklam alanı kullansanız bile bu yorum gelecektir, bu yüzden çok hassas olmalısınız. Reklamdan daha iyi bir tercih olarak oyunu fiyatlı olarak sunabilirsiniz. Ancak o vakit da oyununuz başarılı olursa illegal sitelerden oyunun dosyası indirilecek, size bir gelir sağlamayacaktır. İndirmeniz 500.000 kişi, geliriniz 1TL gibi bir istatistlikle karşılaşırsanız, şaşırmayın. Bu yüzden yüksek kitlelere erişiyorsanız paralı olarak oyun yayınlamak çok akıl işi değildir.

Şimdi diyeceksiniz ki "Hem reklam koyma diyorsun, hem paralı satma diyorsun. Biz ne yapalım?" Bu tür vaziyetlerde bilhassa ülkemiz için en iyi reklam pazarlaması minik alanda reklam afişi kullanarak belli bir fiyat karşılığında reklamın kaldırılmasını sağlamaktır. Aktif olarak para kazanmak içinse en iyi yol uygulama içi satıştır. Aranızda belki benimle ters görüşte gidenler olabilir "Ben paralı oyunumu koyarım, güzelse zati alırlar. Ulus paralı oyun yayınını boşuna mı koymuş?" diye düşünebiliyor olabilirsiniz fakat oyununuz ne kadar yüksek veyahut çok küçük yaşlara hitap etse de çoğunlukla 12-16 yaş kitlesi yükleyecektir, bu yüzden çoğu kredi kartına yada PayPal, Banka Hesabı gibi ödeme yollarına sahip değil ve satın alma işlemini yapamazlar. Düzmece indirmeye gönülleri el vermese dahi ödeme metodu olarak çaresiz kaldıklarında indireceklerdir.

1399813165000-makeitrain.jpeg

Gelelim asal kaygımıza. Hepimiz "Abi ben karşıma bir reklam çıkınca bakmadan geçiyorum, ulus nasıl benim oyunumda reklamla ilgilenecek?" diye düşünüyoruzdur, hem de bu hevesimizi dahi kırabilir. Fakat bu hevesimizi kırmaktan daha çok bizi doğru yola yönlendirebilir. Android platformunda Google, hesapların işlevlerine bakarak kullanıcının alaka alanlarından reklamlar sunmaya çaba ediyor ancak hem diğer platformları ele alınca, hem de yeterince ilgi alanında olmayınca işler karışıyor. Eğer siz reklamlarınız kullanıcıya işlesin istiyorsanız oyununuzu geniş kitleden daha çok belli bir kitleye hitap edecek şekilde yapabilirsiniz. Geniş kitleye hitap eden bir oyun yaparsanız muhtemelen daha çok indirme alacaktır ama reklamlar doğru orantılı ilgi görmeyecektir ama sözgelimi kız çocukları için bir oyun yaparsanız, ona uygun reklamlarla kitleyi daha daraltabilir ve oyununuzda daha ilgi çekici reklamlara yer verebilirsiniz. Hal böyle olunca reklamlara olan ilgi indirme sayısıyla doğru orantılı olacaktır.

Konuştuk, konuştuk o kadar oldu daha sadece reklamdan söz ettik, tabi biraz oyun içi satış ve ücretli oyun satışına değinsek te tam olarak değinmiş değiliz. Peki bunları gelin birlikte Türkiye koşullarında inceleyelim.

Dediğimiz gibi Türkiye'de paralı oyun yayınlamak akıl işi değil. 10 cent gibi bir ücreti olsa bile ödeme yollarından dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz çünkü ülkemizde hem kimse kredi kartı ya da banka bilgilerini paylaşmak istemiyor, hem de oyuncu kitlenin çoğunluğu bu ödeme yollarına sahip değil. Haliyle kullanıcıdan yayıncıya para kazanmak için ikinci yol olan oyun içi satışa yönleniyoruz. Ama bu mesele oyun içi satış için de geçerli. Burada en ehemmiyetli şey Google, Apple ya da Windows'un ödeme iskeletinin dışında kalarak legal yollarla mobil ödeme seçeneği ilave etmek. Mobil ödeme seçeneğiyle ödeme metodu itibariyle daha geniş bir kitleye satın alma seçeneğini sunmuş oluyorsunuz. Mobil ödemeyle oyun içi satış ülkemiz için en mantıklı modellerden bir tanesidir fakat kullanıcının psikolojisinde bu "Oyunda emek yok abi ya, hep para çalışıyor." düşüncesine kapı aralayabilir,  bu yüzden kullanıcıyı ikna edecek şekilde bu modeli tertip etmelisiniz.

online-kafa-topu.jpg

İyiliksever Nurilerden hiç söz etmedik, yazımızın finaline kadar gelmişken biraz da onlardan söz edelim. İyiliksever Nuri diyerek neden söz ettiğimi anlamışsınızdır, bağıştan söz ediyorum.
Bağış, oyununuzun yayın müddetinde çok iyi gelir ele geçirebileceğiniz bir metot değildir zira Türk halkı sahip olduğu muhtevaya kendine bir şey kazandırmayacaksa para ödemeyi sevmez, aradan çıkan İyiliksever Nuri bu parayı öder. O da milyon insanda bir karşınıza çıkar. Bağış yapacak kullanıcılara insanlık duygusunu işleyerek biraz oradan gelir ele geçirebilirsiniz, bağış yapanlara çeşitli teşekkür seçenekleriyle kendilerini sahiden ehemmiyetli biri olarak tanımalarını sağlayabilirsiniz. Terapist misiniz, oyun yayıncısı mı? Ona da siz karar verin.

En başlarda oyununuzun paralı olması halinde illegal indirilme olasığından söz etmiştim, haliyle oyun içi satışta oyunun hilesi yapılır gibi bir algı oluşturdum belki aklınızda ama bunlar oluyorsa, zaten başarılı ve kendi mantığını otutturmuş bir oyun yapımcısısınız demektir.

Kısaca özet geçecek olursak, bu yazımda sizlere oyunun her yerini reklamla donatmaktansa kısıtlı afişlerle daha iyi bir ön yargı oluşturabileceğinizi, oyununuzun hitap ettiği kitleyi daha kısıtlayıp özelleştirerek reklam gelirleriyle indirme sayısınının orantılı olarak artacağını, oyun içi satışın ve oyunun ücret karşılığında indirilmesinin ülkemizdeki yerini ve ihtimalini, biraz da bağış konusunu, hasılı kendi düşüncelerimi anlattım. Umarım görüşlerime aldırış eder, en azından değerlendirirsiniz, teşekkürler.

search?biw=1242&bih=602&tbm=isch&q=atat%...ylXRQLIhM:
KttCYVvs.jpeg
Ara

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Efsanevi Assassin’s Creed Karakterleri Mobil Oyun Legacy of Discord’da betovaujk 1 137 16-04-2018, Saat: 17:00
Son Yorum: gorkemtuzun19
  Mortal Kombat X Mobil Oyun leooo32 0 300 26-12-2017, Saat: 00:05
Son Yorum: leooo32
  Türkiyede Mobil Oyun Yaparak Para Nasıl Kazanılır İşte Cevabı leooo32 0 371 12-12-2017, Saat: 01:02
  Zombie Age 3 v1.2.4 MOD Para Hileli APK İndir mert27_4_3 0 306 01-12-2017, Saat: 09:02
Son Yorum: mert27_4_3
  Mobil Oyun Nasıl Yapılır? İşte Cevabı leooo32 0 495 23-11-2017, Saat: 12:41

Hızlı Menü: