Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Web Site'de Yazılım Sorunları Hakkında
#1
Durmadan yazsak acaba ne kadarını anlatabiliriz yazılım meselelerini. Bu öylesine geniş bir mana içeriyor ki, nereden başlayacağınızı bile bilemiyorsunuz.


Tüm evrenin oluşumu hala devam eden bir yazılım sanki değil mi? İnsanın bilim diye dile getirdiği ise bu yazılımın kodlarını çözme sürecidir. Bu süreç kuantum fiziğinin dile getirdiği gibi etkileşimlidir. Evrenin kodlarını çözmeye çalışırken, bir yandan da evrenin yazılımını geliştiriyor insanoğlu farkında olarak veya olmayarak bu yazılımın devam eden parçasına dönüşüyor.

Bir web tasarım olayı dahi kolay kodlardan başlar. Kod denilen şey ise, bilgisayarın anlayabileceği komutlardan ibarettir. Bir makine ne anlayabilir ki? Kaç kelime veyahut kaç kod anlayabilir gibi ukalaca bir sual hemen çıkar karşımıza burada. Oluşumu sonsuz ve hudutları sonsuz olan evrende, insan neyi ne kadar anlayabilir? Bu soruyu sormak gibidir, bir makine ne anlayabilir sorusu.

Yazılım makine ile diğer makinaların ve insanların etkileşim yaşayabilecekleri süreci oluşturmaktır. Buna programlamada diyebiliriz.

Makinaların makinalar ve makinaların insanlar ile etkileşimi de sonsuz bir süreç izleyebilir. Başlangıcı ve sonu olmayan bir süreç de, fani programcılar, ara, kendilerini düşen görevleri icra ederler. Burada ki temel mesele ve riziko makineleşmekdir. Kavramsal olarak bu ifadenin manasal hududu var mı? Elbette yok, insanın makinadan ayrılan temel özelliği, hisleri, düşüncesi ve içsel dünyasıdır. İlk anlatılmaya çalışılan husus da bu. Yazılım ve programla süreci, aşırı yoğun çalışmayı gerektirir. Bu denli yoğun çalışmak da his, düşünce ve maneviyat kaybına yol açar. Bu anlaşıldığında ise her şey biraz geç olmuştur. Çünkü bu meslek, sosyal olmayan insanların yaptığı bir meslektir. Sosyal olmayan insanlarda, diğer insanlarla etkileşimde ortaya çıkan hisleri kaybettiklerini biraz geç anlarlar. Zati bu süreç sosyalite bozukluğu ile başlar ve derinleşerek, kayıp büyüyerek devam eder. Bu vaziyet için en genel felsefi kavram sanırım yabancılaşma olabilir. İnsanın ürettiğine benzeşmesidir. Robotlaşmak denebilir belki bu duruma.

Yazılımın asıl sorunu yabancılaşma olunca diğer sorunları öncelemek olmaz diyemeyiz. Teknik boyutta her şey insanın hudutlarını zorlamasıdır yazılım tecrübe et süreç. Daimi yaratıcılık, gerginlik, yoğunluk halidir. Rekabet hırsıda bulaşır ise bu sektör de insan niteliğini yitirmemek pek de elde değil.
search?biw=1242&bih=602&tbm=isch&q=atat%...ylXRQLIhM:
KttCYVvs.jpeg
Ara
Cevapla


Hızlı Menü: