Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şifre Güvenlği İçin Yapılması Gerekenler
#1
passwordsecurity.png

1) Hiçbir zaman doğum tarihinizi, araba plakanızı, hane veya cep telefonunuzu şifre olarak kullanmayın. Literatürde bunun isimi Sosyal Mühendislik Saldırısı'dır. Hiçbir ilmi metot kullanmadan yalnızca kişinin bilgilerinden şifrelerini ele geçirme işlemidir. Bir hayli kullanıcı modemine sabit telefonunun numarasını koyar, dükkanın brandasındaki veyahut reklam panosundaki telefon okunarak dolaysız Kablosuz(Wireless) ağa girilir. Aman canım benim Wireless sınırsız girseler ne olur, demeyin. Sizin kablosuz ağınızı kullanarak, yapılan bir hack teşebbüsünde veya illegal bir örgüt yerine internette yapılan izahlarda mesul direkt siz olursunuz.
2) Bilhassa e-mail için kullandığınız şifreyi başka yerlerde kullanmayın, sözgelimi genelde facebook, twitter hesaplarının şifresi elektronik posta ile aynıdır. Ne yapalım o kadar şifreyi anımsamak kolay mı, diyeceksiniz. Kendinizce bir yöntem geliştirin. Örneğin, en azından facebook'a girişte şifrenin başında Fb, e-maile girişte Em, twitter'a girişte Tw olsun.


3)Bilgisayarınızda keylogger(klavye hareketlerini yakalayan casus yazılım) olması ihtimaline karşılık, kesinlikle sanal klavye kullanın. Banka sistemlerine girişteki gibi. Şayet sistemde sanal klavye yoksa, Windows içinde ekran klavyesi şu yoldan açılabilir. Windows Başlat- Donatılar - Ulaşım Kolaylığı - Ekran Klavyesi. Bilgisayarınıza keylogger gibi zarar veren programların girişini engelleyemezsiniz. İlla ki Flash hafıza ile vs. bir hayli yerden gelebilir. Buna karşı lisanslı antivirüs kullanın

4) Şifre verirken ardışık sayılardan oluşan şifreler vermeyiniz. Şifrelerinizi verirken en az bir küçük bir büyük harf, rakam, işaret ($, #, +, ., %,&,?,=) kullanmaya dikkat edin. Şifreler en az 8 karakter olmalıdır, daha kısa şifreleri sözgelişi 2-3 karakterlik şifrelerin tespiti çok kolaydır. Çok kullanılan şifreler konusunda SplashData haberini aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

5)Şifrelerinizi unutuyorsunuz diye sağa sola yazmayın, istemediğiniz kişiler şifrenizi gördüğünde riziko alırsınız.Peki ne yapalım? Diyelim 4 tane bankamatik kartınız var, hepsine değişik şifre verip, nasıl anımsayacaksınız. Çok kolay. Kartın üzerine mutlaka 12-16 hane uzunluğunda rakam olur, bu rakamın ilk iki, son iki hanesini veya sizin seçtiğiniz 4 haneyi şifre olarak kullanabilirsiniz.Bütün kartlarda aynı yöntemi kullanın, şifreler farklı olacaktır.


Kredi-ne-kadar-s%C3%BCrede-%C3%A7%C4%B1kar.png

Kredi kartı mevzusuna gelmişten internette alışveriş yapabilmek için Kredi Kartı bilgileriniz yeterlidir, kredi kartınızın olmasına gerek yoktur. CV2 Numarası, Son Kullanma Tarihi ve Kredi Kartı numarası iş görür. Hiçbir zaman kredi kartınızı bir garsona vererek göndermeyin, benzin istasyonlarında vs çalışana kredi kartınızı verip, para çekmesini istemeyin. Bizzat POS makinesinin yanına kendiniz gidin, kötü niyetli kişi yolda kredi kartınızı fotoğraflayabilir. Daimi bankamatikten kredi kartı harcamalarınızı kontrol edin, anlamadığınız çekimleri bankaya mesele. 6) Bir kablosuz ağın dinlenmesi ve gönderilen elektronik posta ve iletilerin dinlenmesi oldukça kolaydır. Bir iletileşme programı üzerinden veya e-mail ile kredi kartı bilgilerinizi vs. yazarak göndermeyin. SMS atmak dahi daha güvenlidir, SMS'i attıktan hemen sonra silmeyi unutmayın. Aynı zamanda cep telefonu içinde de şifrelerinizi gizliyorsanız dikkatli olun, cep telefonunuzu bir yerde unuttuğunuzda riske girersiniz.7) Bir şirketin çok saklı bilgileri veya devlete ait güvenlik bilgileri içeren evraklar klasörlerde şifrelenmeden tutulmamalıdır. Windows'ta görünmeyen klasörler, görünmeyen sürücüler çeşitli programlarla oluşturulabilir. Yalnız bilgisayarı formatlarken, unutup bu klasörleri ve sürücüleri silmeyin. 8) Windows giriş şifrelerine güvenmeyin, Windows 7-8, ilk giriş şifreleri kolayca kırılabilir. Windows kullanmak zorundaysanız klasör ve sürücü bazında şifreleme yapın. İş yerinde öğle tatiline veya lavaboya gittiğinizde birilerinin bilgisayarınızı karıştırmaması için CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonundan sonra gelen ekranda Bilgisayarı Kilitle seçeneği ile ekranı kilitleyebilirsiniz.
9) Aletlerinizin şifrelerini hiçbir zaman fabrika ayarlarında bırakmayın, örneğin kameralar, modemler belli bir fabrika şifresiyle gelirler, bunu mutlaka değiştirin. Yoksa internetten izlediğiniz hanenizi veya iş yerinizi başkaları da izler, modeminizi başkaları da kullanır.

10) Şayet bir yazılımcıysanız, kullanıcıların şifrelerini dolaysız olarak veritabanına kaydetmeyin. MD6, SHA1 gibi ileti özütü algoritmalarından geçirerek kaydedin. Böylelikle veritabanı ele geçse dahi kullanıcı şifreler hiçbir şekilde öğrenilemez. Bir tabloda şifre dışında başka alanların şifrelenmesi de gerekebilir. Bunlar için de AES, RC6 gibi şifreleme algoritmalarını kullanın. 

search?biw=1242&bih=602&tbm=isch&q=atat%...ylXRQLIhM:
KttCYVvs.jpeg
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Siber Korsanlar, Android Casus Yazılımları Yaymak İçin Sahte Facebook Hesapları Kulla leooo32 0 328 04-03-2018, Saat: 00:13
Son Yorum: leooo32
  Mail Güvenliği ve Mail Güvenliğini artırmak için yapılması gerekenler leooo32 0 242 13-02-2018, Saat: 22:38
Son Yorum: leooo32
  Beyaz Şapkalı Hacker Olmak İçin Yapmanız Gereken Herşey leooo32 0 327 19-12-2017, Saat: 19:10
Son Yorum: leooo32
  Güvenli Pc İçin Yapılması Gereken Gerekli Olan Herşey leooo32 1 548 30-11-2017, Saat: 14:40
Son Yorum: gamexx
  Web sitenizin güvenliğini artırmak için yapmanız Kod ve Gerekli Bilgiler leooo32 0 273 30-11-2017, Saat: 12:57
Son Yorum: leooo32

Hızlı Menü: