Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Güvenli Pc İçin Yapılması Gereken Gerekli Olan Herşey
#1
Unutulmaması şart olan kaideler....

Bu kolay kaidelere uyarak verilerinizin istenmeyen ellere geçmesini önleyebilirsiniz.


1. Şifre,

İlk alınan tedbirlerden biri elbette ki bilgisayarımıza bir şifre koymaktır. Şifre sayesinde en basit olarak amatör saldırıları atlatmamız olasıdır. Bilgisayarımızda basit bir şifre oluşturmak için Denetim Masası bölümündeki Kullanıcı Hesaplarını açmamız ve buradan Yönetici Hesabını tıklamamız yeterli olacaktır.
Daha sonra her zaman anımsayacağımız bir şifreyi yazıp onaylayarak işlemi bitirebiliriz.


2. Standart Şifreleri Değiştirin

Bilgisayarımıza kurduğumuz bir hayli program otomatik olarak şifreleme kullanır. Yalnız bu standart şifreler pek de kullanışlı değildir. Bilgisayarımıza ilave ettiğimiz bir parça veyahut program sonrası kesinlikle verilen standart şifreleri değiştirmeliyiz. Bu sayede yapılan bir saldırıda, saldırıyı yapan kişinin standart şifreyi girip bilgisayarımıza erişmesini engellememiz olası olur.


3. Ziyaretçi Hesapları

Bilgisayarımızda bir yönetici hesabı açılmış ve şifresi değiştirilmiş olsa dahi sistem yöneticisi dışındaki hesapların aktif olması olasıdır. Bu kısıtlı kullanıcılara ait hesap ve şifreler çok daha rahat aşılabilmekte ve şifreleri daha kolay kırılabilmektedir. Bu sebeple şayet ki bilgisayarı yalnızca siz kullanıyorsanız bu tarz ek hesapları kaldırmakta yarar var.

Bu tarz ziyaretçi hesaplarının Windows’umuzda olup olmadığını Denetim Masasında yer alan Kullanıcı Hesaplarından kontrol edip gerekiyorsa kaldırabiliriz.


4. Portlara Bir Göz Atın
Windows Firewall sayesinde birçok saldırı engellenebilir. Fakat kimi programlar genelde aktüelleme yapabilmek emeliyle bu güvenlik duvarındaki bazı portları açarlar. Bu portların açılmasıyla birlikte bilgisayarımıza girilmesi için bir açık vermiş oluruz.
Denetim Masasında yer alan Güvenlik Duvarı bölümünden hangi programlar için bilgisayarımıza giriş müsaadeyi verildiğine bir göz atmakta fayda var. Kurduğumuz ve emin olduğumuz programlar, oyunlar haricinde burada görünen ve ne olduğunu bilmediğimiz programları iptal etmeliyiz.


5. Daimi Şifre Değiştirmek
Bilgisayarımızdaki şifreyi değiştirmiş olsak bile düzenli olarak şifremizde farklık yapmazsak, şifremizi öğrenmiş biri her vakit için bilgisayarımızı ziyaret edebilir. Bu sebeple bilgisayar irtibat şifrelerimizi düzenli bir şekilde değişmekte fayda var.

Bu işlemi daimi hale getirmek için Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Yönet bölümünü açmamız gerek. Açılan ekranda Mahalli Kullanıcılar ve Gruplar başlığının altında bulunan Kullanıcılar bölümüne girmeliyiz. Burada karşımıza çıkan kullanıcı listesinden aktif olan kullanıcıyı seçip, sağ tıklayıp özellikleri seçersek karşımıza yeni bir ekran çıkar.
Bu ekranda otomatik olarak işaretli gelen Parola her zaman geçerli olsun’un yanındaki işareti kaldırmamız
(3. tercih) ve ilk seçenek olan Kullanıcı bir sonraki seans açışında parolayı değiştirmeli’yi seçmemiz yeterli olacaktır.


6. Gezdiğiniz Sitelere Dikkat Edin
Çeşitli web sayfalarında dolaşırken şahsi şifrelerimizi girmemiz gerekebilir. Bu tarz zorunluluklarda kullandığımız program otomatik olarak bir dahaki sefere kullanıcı ismini ve şifreyi otomatik gireyim mi diye sorar. Unutmamak gerekli ki bu tarz otomatik anımsamalar bilgisayarımızda bir yerlere kullanıcı ismimizi ve şifremizi not etmek mananına gelir.
Zarar veren amaçla bilgisayarımıza saldıran kişiler bunları bularak hesaplarınızı ele geçirebilir. Bu yüzden her ne kadar pratik gibi gözükse de bu tarz otomatik anımsamalardan uzak durup mümkün olduğunca kullanıcı ismimizi ve şifremizi elle girmekte fayda var.


7. Kablosuz Modemlere Dikkat
Eğer ki İnternet’e bağlanmak için kablosuz modem kullanıyorsak modemle beraber gelen kitapçığı inceleyip kesinlikle şifre koymamız gereli. Bu sayede başkalarının bizim modemimize bağlanıp İnternet’e çıkış yapmalarını engelleyebiliriz. Çoğu kişinin atladığı bu adım aslında güvenliğimiz açısından çok çok ehemmiyetli!


8. Tanımadığınız Maillerden Uzak Durun
Aldığımız tüm tedbirler genelde dışarıdan yapılan saldırıları durdurmak içindir. Genel manada aktif bir kullanıcıyı durdurmayı pek amaçlamaz. Bu sebeple tanımadığımız bir insandan gelen e-postayı açıp içerisinde bulunan programı aktif edersek aldığımız tedbirler boşa gidecektir.

Bundan kurtulmanın en kolay yolu tanımadığımız insanlardan gelen e-postalarıaçmadan silmektir. Bir hayli e-posta gönderip alan program veya Web sayfası bu tarz gelen istenmeyen e-postalara karşı tedbir almış vaziyettedir. Bu tedbirleri aktif konuma geçirmek yararlı olacaktır.


9. Aktüellemeleri Netlikle Atlamayın
Bir hayli açığı kapatmanın en iyi yolu firmaların programları için yaptığı aktüellemeleri kurmaktır. Bu aktüellemeler sayesinde programlarda sonradan fark edilen açıkların hemen hemen hepsi kapatılır. Bilgisayarımızda heyeti olan programların aktüellemelerini haftada bir sefer dahi olsa kontrol etmek yahut programda desteği varsa otomatik aktüellemeleri aktif etmek oldukça tatmin edici çözümlerden birisidir.


10. Daha Sağlam Bir Güvenlik Duvarı
Windows içerisinde otomatik olarak gelen bir güvenlik duvarı bulunmasına rağmen bu genel manada yeterli değildir. Bir hayli insanın hanede veyahut iş yerinde bu standart güvenlik duvarını kullandığını bilen saldırganlar bu standart güvenlik duvarı üzerinde daha fazla açık aramaya zaman ayırmışlardır. Bundan kurtulmanın yolu fiyatsız veyahut fiyatlı olan daha kaliteli bir güvenlik duvarı programı kurmaktır.


11. Mahalli Ağ Ayarlarımızı Paylaşımdan Uzak Tutalım
Genelde bilgisayarımızda bulunan bir hayli dosya paylaşıma açıktır. Bu tarz bir paylaşıma ihtiyaç duymuyorsak paylaşımları tamamiyle iptal etmekte yarar var. En azından paylaşmamız şart olan bir klasör varsa bu klasör haricindekileri iptal etmek ve yalnızca bu klasörü paylaşmak sayesinde saldırganlardan kurtulabiliriz.

Bir saldırgan rastgele bilgisayar taraması sırasında açık bulduğu bir bilgisayarın tamamiyle elinin altında olması, yalnızca bir klasörün açık olmasından çok daha fazla alakasını çekecektir.


12. E-postalarımıza Nereden Bakalım?
E-posta kontrollerini bir program aracılığı ile yapmakta her vakit için yarar var. Web tabanlı e-posta sayfaları her ne kadar yüksek tedbirler almış olsa da spam e-postaların açılmasıyla kullanıcı farkında olmadan bilgilerini ortaya çıkartmış olur. Bu tarz olaylardan kurtulmanın en sıhhatli yolu, e-posta adresimizi aldığımız yer destek oluyorsa, Outlook Express gibi bir program aracılığıyla e-postaları kontrol etmektir.


13. Her Sayfa Güvenli Değildir
Bir programı tecrübe etmek için bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyorsa kesinlikle bunu programın resmi sayfasından yapmak gerekir. İndirmeyi düşündüğümüz bir programı rastgele bir sayfadan çekmek ara ara meselelere sebep olabilir. Programın legal satıcısından programı tedarik etmek dahi bu tarz tecrübe sürümlerini en azından emin ve bilindik sayfalardan yapmakta fayda var.


14. Mac Filtresi
Kablosuz ağı savunmanın etkin yolarlından biri de uygun bir Mac adresine ulaşım sağlama müsaadeyi vermektir. Bu olay her ne kadar saldırıları %100 durduramasa da bilgisayarınızla uğraşmaya kalkan saldırganı ehemmiyetli oranda senedirecek ve başka hedeflere yönelmesini sağlayacaktır.


15. Sayfalara Direk Erişin
Araştırmak istediğiniz konularda sayfalara erişimi mümkünse direk adresi yazarak yapın. Google gibi arama motorlarıyla erişilen sayfalarda büyük oranda bir mesele olmasa da, erişilen bir sayfadan başka bir sayfaya geçişlerde istenmeyen sorunlarla karşılaşmak mümkün.

Aynı şekilde size gelen bir e-postada sizin bildiğiniz bir web sayfasına link varsa, olası olduğunca gelen e-postadaki linke tıklamak yerine elle yazarak o sayfaya erişin. Bir hayli dolandırıcılık olayında bankaların, açık arttırma sitelerinin, çevrimiçi oyunların kullanıcı hesaplarının aktif edildiği sayfalar birebir taklit edilerek e-postada gönderilen link sayesinde yanlış yerlere gitmemiz sağlanıyor.

Direk adres yazamıyorsak ve linke tıklamamız gerekiyorsa dahi kullanıcı isimi hesabı girmeden önce açılan sayfanın vardığı noktaya bakmakta yarar var.


16. Bios Şifresi
Dış saldırıların yanı sıra iç saldırılardan savunmanın bir yolu da Bios şifresi kullanmaktır. Bu sebeple Bios’umza koyacağımız şifre sayesinde Bios’a girilmesi veyahut makine resetlenip baştan başlatılması vaziyetinde şifre sorması sağlanabilir.


17. Online Virüs araması İyidir
Bilgisayarlarımızda bir virüs programı olması her vakit için güvenlidir fakat bir takım programlar kullandığımız virüs programlarını atlatmak için o programlara zarar verebilir. Bu zararlar sonrası virüs programımız her ne kadar çalışıyor gibi gözükse de aslında pasif konumdadır.

Bu tür bir ihtimale karşın arada sırada online hizmet veren virüs tarama sayfalarından makinemizi taratmak iyi bir seçenek olabilir.


18. Ctrl+Alt+Delete
Bilgisayarınızda bir acayiplik olduğuna inanıyorsanız Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basarak Task Manager’dan çalışan programların neler olduğuna bakmak faydalı olabilir. Standart çalışan programlar dışında kuşku çeken bazı programları bu sayede görebiliriz.

Bunların yanı sıra Process Explorer programını çekerseniz bilgisayarınızda o an aktif olan programların nelerle bağlantı halinde olduğunu, hangi alt programları çalıştırdığını ve hangi programlara bağlı olduğunu daha ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.


19. IDS
Son olarak Elinizde bir sunucu varsa bu sunucuya IDS kurarak bilgisayardaki hareketleri kontrollü izlemek mümkündür. Bilgisayar ağının standart hareketleri dışındaki bazı farklıkları idrak edecek olan IDS sayesinde bilgisayarımıza bir saldırı yapılıp yapılmadığını anlamamız olası olur.

Tabii bu standart tek kullanıcılı bilgisayarlar için biraz lüks bir vaziyet olsa da firma bazlı analiz eder için oldukça idealdir.

search?biw=1242&bih=602&tbm=isch&q=atat%...ylXRQLIhM:
KttCYVvs.jpeg
Ara
Cevapla
#2
Leo Çok güzel Paylaşımlar yapıyosun oyun forum yeni açılmasına rağmen çok güzel ilerliyor başarılar diliyorum Smile
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Siber Korsanlar, Android Casus Yazılımları Yaymak İçin Sahte Facebook Hesapları Kulla leooo32 0 328 04-03-2018, Saat: 00:13
Son Yorum: leooo32
  Mail Güvenliği ve Mail Güvenliğini artırmak için yapılması gerekenler leooo32 0 242 13-02-2018, Saat: 22:38
Son Yorum: leooo32
  Beyaz Şapkalı Hacker Olmak İçin Yapmanız Gereken Herşey leooo32 0 327 19-12-2017, Saat: 19:10
Son Yorum: leooo32
  Deep Web Nedir Nasıl Giriş Yapılır Deep Web Hakkında Herşey leooo32 0 318 12-12-2017, Saat: 01:43
Son Yorum: leooo32
  Şifre Güvenlği İçin Yapılması Gerekenler leooo32 0 335 10-12-2017, Saat: 14:41
Son Yorum: leooo32

Hızlı Menü: