Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VPN NEDİR? VPN NE İŞE YARAR? VPN İLE NELER YAPABİLİRİM?
#1
VPN-Featured-Image.png

VPN yardımıyla, ülkenizde özürlü olan filmleri nasıl izleyebileceğinizi, ulaşımınız olmayan internet sitelerine nasıl ulaşabileceğinizi, torrent dosyalarını indirirken FBI’dan nasıl gizlenebileceğinizi ve daha fazlasını keşfedin.

VPN uygulamaları bir PC büronundan çok daha büyük organizasyonlar tarafından tasarlanmıştır.

Not: Sadece VPN ile neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız, teknik izahlarla ilgilenmiyorsanız görselden sonraki paragrafa gidin.

VPN, Virtual Private Network’ün (Sanal Özel Ağ) kısaltmasıdır.

Başlangıçta, VPN, büyük şirketler tarafından uzak lokasyondaki bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılıyordu ve bugüne kadar bir PC büronundan daha büyük organizasyonlar arasında popülerdi.

Mesela, Atlanta’daki Coca-Cola Şirketi’nin büronunda tüm bilgisayarların ana sunucuya kablolarla bağlı olduğunu ve bilgisayar korsanlarının Coca-Cola’nın özel ağına sızmasının çok küçük bir olasılık olduğunu hayal edin.

Şimdi ise Coca-Cola Kanada’da bir büro açıyor ve Toronto’daki çalışanlarının özel ağa erişmeye ihtiyaçları var. Ancak sadece saklılığı savunmak yerine Atlanta’daki ofisten Toronto’daki ofise kablo çekmek çok mantıklı değil! İşte bu noktada şirket, sanal olarak bir özel ağ yaratmak için VPN kullanıyor (“Virtual Private Network” veya VPN).

İşte Toronto’daki bir bilgisayar ile Atlanta’daki ana sunucu arasındaki güvenli irtibatı sağlamanın yolu bu (VPN’in değişik iletişim prosedürleri gerçek bir özel ağ kadar olmasa da ona yakın derecede güvenlik sağlıyor).

Bilgisayarlar arasında kablo ile yapılmayan bu irtibat tabi ki internet üzerinden yapılıyor. Bir hayli çalışanın (haneden çalışan, otelden çalışan, şehir değiştirip çalışan) kimlik bilgileri uygun olduğu sürece Coca-Cola’nın özel ağına bağlanabilmesini sağlayan şey budur.

VPN’i izah edebilmek için oluşturduğumuz görsele bir göz gezdirin.


VPN1_620.jpg
Pratikte, yukarıdaki izahlar daha çok büyük organizasyonları işaret etse de, VPN servisleri ikincil özellikleriyle de popüler hale geldi: Aslında değişik bir ülkede olmanıza ragmen ana sunucudan sörf yapıyormuş gibi görünmenizi sağlama özelliği.

Bilgisayarınız ile VPN servisi arasında tüm iletişim şifrelendiği için, ne internet servis sağlayıcınız olan Google ne de Saklı Servis aslında hangi siteyi ziyaret ettiğinizi, hangi mailleri aldığınızı, vs. öğrenemez. Haberleşme bilgilerinin tamamı çoğunlukla değişik ülkelerde konumlanmış olan VPN’in ana sunucusundan geliyormuş gibi görünür ve tabi ki haberleşme tamamiyle şifrelidir.

VPN servisleri için iki ana kullanıcı tipi vardır:
Güvenlik meseleleri nedeniyle isimsiz olarak internette sörf yapmak isteyen veya ülkesinde engellenmiş olan muhtevaları izlemek isteyen (bunun örneklerinden birisi de bir hayli ülkede özürlü olan Netflix) sıradan insanlar.
Gri alanlarda hem de daha karanlık alanlarda aktif olan, sözgelişi ***** izleyen ama internet sağlayıcısının veya Google’ın bunu bilmesini istemeyen insanlar (bir takım ülkelerde ***** izlemek suçtur), silahlarla ilgilenen teröristler, aktiviteleri konusunda bilgileri şifreleyen suçlular, vs.

VPN ile neler yapılabilir?
VPN en yaygın kullanımlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

TV programlarının engelini kaldırma – VPN bulunduğunuz ülkede yayınlanmayan videoları izeleyebilmenizi sağlar. Sözgelişi, sadece bir takım ülkelerde çevrimiçi olarak yayınlanan Hulu ve Netflix film servisleri, British BBC serisi, futbol mücadeleleri ve diğer spor müsabakaları.
Sitelerin engelini kaldırma – Bir takım ülkeler Facebook, YouTube, Twitter ve daha bir hayli siteyi engeller. VPN servisi Çin’de olsanız dahi Amerikadaymışsınız gibi internette sörf yapabilmenize imkan sağlar. Benzer şekilde, bir takım okullar ve organizasyonlar da bir takım popüler sitelere, sosyal ağlara ulaşımı engeller ve yeniden çözüm VPN’den geçer.
Torrent şifreleme – Bir takım ülkelerde, torrent indirmek bir suç aktivitesidir. Bir takım ülkelerde ise, internet servis sağlayıcıları torrent indiren kullanıcıları belirler ve ceza olarak internet hızını düşürür. VPN servisi mesajlan verileri şifreler böylelikle servis sağlayıcınız Torrent indirdiğinizi bilemeyeceği için size rastgele bir ceza da veremeyecektir.
Kimlik gizleme – VPN ile yabancı ülkelerde bulunan kullanıcıların özellikleri alınabilir, taklit edilebilir. (Bu internet toplumunda çok faydalıdır.)

Önerilen VPN servisleri
Bugünlerde, kullanılabilir olan bir çok VPN servisi mevcut. Öyle görünüyor ki internet sitesi tasarımcılarının çoğu farklı ülkelerde sunucular ediniyor ve kendilerine VPN servisi diyorlar.

Bununla beraber, yük idaresi (aynı sunucunun kullanılması sebebiyle internet hızının düşmesinin engellenmesi), Netflix ve emsallerini yok etme yeteneği (düzenli olarak VPN servislerini belirlemeye çalışır ve onları engeller) ve birçok parameter VPN servisleri arasındaki farkları belirler.
search?biw=1242&bih=602&tbm=isch&q=atat%...ylXRQLIhM:
KttCYVvs.jpeg
Ara
Cevapla
#2
internet kullanılınırken dikkat edilmesi gerekn ağlardır. günümüzde birçok kişi yasaklı sitelere griş için kullanuyor. yasaklı sitelerin engelini kaldırdığını üşünüyor. fakat vpn ile bir başkaa ağ üzerinden internete çıkarsınız. ücretsiz vpn sistemlerine girdiğiniz zaman sizde ağınızı kullanığıdız vpn programının sistemine açarsız. siz yasaklı sitelere gireren, bir başkasıda sizin ağınızdan yasaklı istelere girip, terör propagandasi bile yapabilir. dikkat etmek gerek.
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DDOS NEDİR ? VE DDOS SALDIRI NASIL YAPILIR ? leooo32 1 532 15-12-2017, Saat: 15:38
Son Yorum: kurkix
  Deep Web Nedir Nasıl Giriş Yapılır Deep Web Hakkında Herşey leooo32 0 318 12-12-2017, Saat: 01:43
Son Yorum: leooo32

Hızlı Menü: