Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bitcoin nedir? Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır? Nasıl Bitcoin Alabilirim?
#1
Bitcoin, yeni çağın sanal para birimi. 10 sene kadar önce Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılan; ancak o günlerde değeri pek anlaşılmayan Bitcoin, şu an hemen hemen tüm dünyadan kabul gören bir sanal para birimi olma özelliği taşıyor. Peki 1 Bitcoin kaç TL? Bitcoin nasıl para kazandırıyor?
59c8c10318c7732378fb96f1.jpg
Bitcoin nedir? Bitcoin ile nasıl para kazanılır? Bitcoin kaç TL? Bitcoin yalnızca internet üzerinden mi kullanılabiliyor? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin nasıl harcanır? Bitcoin'e yatırım yapmak mantıklı mı? Uzmanlar Bitcoin için ne diyor? Bitcoin'in değeri önümüzdeki 6 ayda ne olacak? Yükselecek mi yoksa çakılacak mı? Bitcoin nedirsualiyle başlayalım: Bitcoin 008 seneninde Satoshi Nakamoto tarafından tecrübi olarak başlatılmış, rastgele bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, rastgele bir üçüncü parti hizmetine aracı müessesenine gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Global piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in simgesi ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Sual: Bitcoin kağıt paranın yerine geçecek mi?

Bitcoin sanal para birimi; ancak kağıt paranın yerine geçip geçmeyeceği bir müddettir tartışılıyor. Ciddiye alınması şart olan bir para birimi olduğu çok açık; ancak kağıt paranın yerine geçeceğini düşünmek biraz gerçeklerden uzak. 

Sual: Bitcoin nasıl üretilir? Nasıl kazanılır?

Bitcoin imalat evresi için mining başka bir deyişle madencilik tabiri kullanılıyor. 

Aslında Bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığından çok; neden çok ehemmiyetli olduğu kendi başına uzunca bir yazıyı hak ediyor. Zira Bitcoin’i bu kadar ehemmiyetli bir teknoloji ve büyük bir buluş yapan şeyin kilit noktalarından bir tanesi Proof-of-Work denilen konsept. Bu yazıda ise bu konuya kabaca değinip işin teknik bölümüne çok da kafa yormak istemeyen okurlarımızın akıl sıhhatini savunacağım, en azından şu an için.

59534c3cc03c0e459c7bbce5


Zor bulunmasının ve zorlaşmasının sebebi ise talih yapıtı değil. Bunun sebebi Bitcoin protokolü tasarlanırken, Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik tedbiri olması. Bu güvenlik tedbiri, (yani bulunmasının zor olması) herkes kafasına göre “Bitcoin basma” işlemini gerçekleştiremesin (ve/veya Blockchain’i manipüle edemesin…) diye var.

Aslında madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir baht oyunu veyahut yukarıda yazdığım gibi, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yeniden rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünün.

Burada her bir yaptığınız arama hamlesini de, işlemci gücünüzle doğru orantılı olduğunu düşünün. Bu vaziyette bu işe ne kadar çok işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma ihtimaliniz o kadar artacaktır.

Mining için kullanılan bir başka benzetme ise bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak daha doğru olsa da, akla “bahtlı olanın kazanacağı” bir sistem getirdiği için ben bunu seçenek etmedim. Çok fazla bahta dayalı olmamasının sebebi ise, kura çekilen havuzun çok büyük olması ki, yalnızca ve yalnızca kura çekimi işine yüklü miktarda emek (işlemci gücü) yatıranların bu sözde “çekilişi” daimi kazanacağı gerçeği.

Şu anki vaziyette (BTC protokolünün günümüz için belirlediği zorluk ve ödül düzeyinde), bu iğneyi bulan (başka bir deyişle “çekilişi kazanan”) madenci 25 BTC ödül kazanıyor. Bu rakam Bitcoin’in ilk vakitlerinde 50BTC idi ve git gide azalacak [bir sonraki ödül adımının 2017 seneninde başlaması bekleniyor ve o vakit ödül 12,5BTC’ye düşmüş olacak].

59534c56c03c0e459c7bbcec

Buraya kadar sıkılmadan geldiyseniz, en azından Bitcoin madenciliği/kazıcılığı ile ilgili bir miktar fikriniz oldu demektir. Fakat özet geçmek gerekirse; madencilik zor ve çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor, zorluğu gittikçe artıyor, bu olurken de ödül miktarı azalıyor.

Sual: Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Bitcoin için sanal cüzdan gerekiyor, oluşturmak da gayet kolay. Bu sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web servislerinden de faydalanabilirsiniz. Kişi başına cüzdan hududu bulunmuyor. Dilediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız cüzdan için özel bilgilerinizi vermenize de gerek yoktur. Oluşturacağınız bu sanal cüzdan ile para alabilir, para gönderebilir hem de alış veriş dahi yapabilirsiniz.


Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ irtibatı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imza adarak gönderilir. Her işlemin ağa ilanlımı yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylelikle ilave eden bitcoinler ansızın fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece emin bir ödeme ağı sağlamaktadır.
Sual: Bitcoin ne kadar güvenilir?

Bitcoin belli başlı protokollere tabidir. Bu protokoller çerçevesince yaptığınız her işlem şifrelenir. Bu arada Bitcoin yapı bakımından sağlam bir işlem kayıt belleğine sahiptir. Cüzdanınızın şifresini çaldırmanız ya da bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hatası ya da dikkatsizliği neticesi oluşan vaziyetler dışında sistemin güvenlik meselesi bulunmamaktadır. Bu vaziyet cüzdanınızı ya da kredi kartınızı kaybetmekten ya da çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereği aynı paranın iki defa harcanması . Paranın size ait olduğunu ve başka birisine gönderilmediği, işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilir. Bu yüzden kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin yaratıp satmak .

BITCOIN KULLANMANIN AVANTAJLARI

Enflasyon rizikosu düşük: Enflasyona sebebiyet veren tesirlerden biri de tedavüldeki reel para arzlarındaki artıştır. Tedavüldeki para arzının artması doğru orantılı olarak enflasyonu da arttırır. Ancak bu sistem Bitcoin için geçerli değildir. Zira Bitcoin sistemi, sonu olan bir sistemdir. Teknik tasarımı bakımından maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir. Dolayısıyla Bitcoin’in enflasyon rizikosu çok düşüktür.

59534c6bc03c0e459c7bbcf1

Çökme rizikosu düşük: Reel para birimlerinin çöküşü, hükümetlere bağlı yaşanan hiperenflasyonlardan kaynaklanır. Bitcoin sistemi de rastgele bir hükümete bağlı olmadığı için, çökme rizikosu oldukça düşüktür.

Güvenli, kolay ve ucuz: Kredi kartı veya PayPal gibi ödeme sistemlerinin kullanıldığı klasik online işlemlerde satıcı tarafından bakılırsa; alıcının parasını geri istemesi vaziyetinde 3. şahıs servislerini kullanmak gerekiyor. Bu evrede güvenlik tehlikeye girebiyor ve olay karmaşık bir hale dönüşebiliyor. Bitcoin’de ise geri isteme gibi bir sistem olmadığı için bu tarz bir güvenlik meselesi da haliyle yaşanmıyor. Olaya alıcı tarafından bakılırsa da; ödeme yapma ve hesaplar arası para transferi yapma gibi işlemler daha güvenli ve daha ucuz hale geliyor. Zira Bitcoin teknolojisi peer to peer (P2P) sistemiyle; başka bir deyişle hiç bir aracı olmadan dolaysız olarak eşler-arası çalışıyor.

Taşıması kolay: Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinlerinizi küçük bir bellek kartında dahi taşıyabilirsiniz. Bunu nakit para ile yada başka bir sistem ile yapmak olanaksız sanırım.

İzi sürülemez: Bitcoinlerin izleyemiyor olmasının yada rastgele bir iz bırakmamasının avantajları olduğu kadar dezavantajları da var kesin. Sözgelişi Bitcoin sisteminizdeki mali kaynağınızın ne kadar olduğu yada hesabınız hakkındaki diğer bilgiler, hükümetler de dahil olmak üzere hiçkimse tarafından bilinemez ve izleyemez. Dolayısıyla hükümetlerin mali kaynağınıza göz dikmesini (vergi) önlenmiş olursunuz.

BITCOIN KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI

İzi sürülemez: Avantajlarından söz ettiğimiz Bitcoin’in bu özelliği pek tabi dezavantaja hem de tehlikeli vaziyetlere da dönüşebilir. İzinin sürülemez olması, suçların rahat rahat işlenebilmesi mananına geliyor. Uyuşturucu gibi legal olmayan maddelerin satılması tarzı vaziyetler için oldukça uygun bir ortam hazırlıyor Bitcoin teknolojisi. Bir takım hükümetlerin Bitcoin’i bir para birimi olarak kabul etmemelerinin en büyük sebebi ise budur.

Kaybetmesi kolay: Kredi kartınızı kaybettiğinizde yada banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde, bankanızı arayarak vaziyeti hatıranda kurtarabilirsiniz. Hem de yetmezse polisi dahi devreye sokup kaybınızı giderebilirsiniz. Ancak Bitcoin için aynı şeyler geçerli değil. Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, yada ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yol, Bitcoinlerinizi internet irtibatı olmayan harddisklerde gizlemek olacaktır.

Alıp satmak zor: Taşıdığı rizikolardan dolayı Bitcoinlerinizi bir ürün satın alır gibi alamıyorsunuz. Bitcoin satın almak veya bitcoinleriniz satmak için bir hayli servis bulunuyor ancak bunu gerçekleştirmek o kadar da kolay değil. Her geçen gün geliştirilmesine karşın (Bitcoin ATM’leri açılmaya başlandı), işler reel para birimlerinde olduğu kadar kolay ilerlemiyor.

Hala çok yeni: Bitcoin sisteminin 2009 seneninde heyetmiş olması; yani hala yeni bir teknoloji olması, yeni Bitcoin rakiplerini de beraberinde getirebilir; hatta Bitcoin sisteminde büyük açıklıklar bulabilen yeni teknolojiler hala geliştirilebilir.

Harcama alanı darlığı: Ödeme sistemi olarak Bitcoin sisteminin de kullanıldığı çok fazla yer yok. Her ne kadar gelişim evresinde olsa da, şu anda Bitcoin sahibi olmaktaki en büyük emel; yatırım.

Nasıl Bitcoin Alırım?Bitcoin ile ilgili yaptığınız araştırmalar neticesi artık, gelecek senelerde çevrimiçi ödeme sistemleri ve para transferlerinde ne kadar etkin rol oynayacağını fark etmişsinizdir. Bundan sonraki adım ise “Nasıl Bitcoin Alabilirim?” sualini yanıtlandırmak olacaktır.
Kılavuzumuzun size nasıl Bitcoin alabileceğinizle alakalı oldukça yardımcı olabileceğine inanıyoruz.
Bitcoin almak için belirli bir kur üzerinden mevcut paranızla takas (exchange) yapabilir veya direk olarak Bitcoin satan birinden satın alabilirsiniz. Bitcoin almak için ödemelerinizi nakit para veya para transferi gibi bir çok yol kullanabilirsiniz. Bu yollar sizin kimden aldığınız veya nerede yaşadığınıza bağlı olarak farklık gösterebilir.
bitcoin_wallet-300x225.png
Öncelikle kendinize bir “çevrimiçi cüzdan” (wallet) edinin !
Her şeyden önce, Bitcoinlerinizi koyabileceğiniz bir cüzdanınız olmalı. Bitcoin dünyasında bu “wallet”olarak adlandırılsa da, siz bunu internet ortamındaki cüzdanınız (çevrimiçi cüzdan) veya bir banka hesabı olarak düşünebilirsiniz. Burada size iki tercih sunuluyor:
  1. 1. Hard diskinizde Bitcoin depolayabileceğiniz bir software wallet (yazılımsal cüzdan)2.  Çevrimiçi, web tabanlı bir wallet (cüzdan) servisi
İki seçeneğin de güvenlik açıkları bulunabilir. (güvenlik açığı deyince korkmayın, kullanıcı hatasından meydana gelen meseleleri kastediyoruz.)
Şayet Bitcoinlerinizi hard diskinizde depoluyorsanız, hard diskinizin çökmesi ihtimaline karşılık daimi yedekleme yapmanızı öneririz.
Çevrimiçi wallet (cüzdan) veya web tabanlı wallet sağlayan servislerdeki güvenlik protokolleri de hangisini seçtiğinize bağlı olarak çok iyi savunmalı veyahut düşük savunmalı olabilir. Seçim tamamıyla sizin hangisine daha çok güvendiğinizle alakalıdır.
ParibuBTCTurk veKoinim borsaları Türkiye’deki Bitcoin depolayabileceğiniz internet siteleri,BlockchainveCoinbaseise yurtdışındaki çevrimiçi cüzdan hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor.
Bitcoin Borsası ve Çevrimiçi Cüzdan
Değiş-tokuş yapmanız için bulunan platformlar için seçenekler sürekli artmakta, zira bu pazara girmek için bir çok yeni teşebbüs gerçekleşmekte. Bazıları tüm dijital para birimleri ve fiat para birimleri (altın, gümüş gibi değerli madenler için karşılığı olmayan para) ile exchange olanağı sunarken, bazıları yalnızca sınırlı işlem yapan, Bitcoin exchange yapabileceğiniz platformlardır.
Çevrimiçi cüzdanlar, Bitcoin borsasında alım-satım yapabilmek ve Bitcoin depolamak için en iyi tercih. Takas- ve çevrimiçi cüzdan için en iyi tercih, nerede ikametgah ettiğinize bağlı olarak değişir.
Türkiye’de önceden de belirttiğimiz gibi Paribu (En Yüksek Hacimli Borsa), BTCTurk ve Koinim aracılığı ile Bitcoin satın alabilir ve satabilirsiniz.
Yurtdışındaki diğer büyük exchange siteleri ise: Bitstamp (İngiltere),  BTC-e (Bulgaristan), Cryptsy (AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ), BTC China ve Huobi(Çin).
Hesabınızı bir sefer oluşturduktan sonra, banka hesabınızla cüzdanınız arasında irtibat kurup, banka hesabınızdaki parayı kullanmak için, cüzdanınıza para aktarmak isteyeceksinizdir. Bu para transferi esnasında sizden düşük bir fiyat alınır.
Çoğu ülkedeki insanlar, denizaşırı ülkelerdeki hesaplarına para transferi yapmak istediklerinde (Bitcoinleri TL veyahut Dolar’a bozdurduktan sonra), genel olarak daha fazla işlem fiyatı öderler ve işlem gecikmeleri daha uzun müddetli olur. Bu işlemi yaparken kullandığınız exchange platformu ile sadece o platformun bulunduğu ülkenin bankalarını kullanabilirsiniz.
Exchange, wallet ve banka hesapları hakkında ikazlar!
Kimlik bilgileri gerekliliklerine karşın, değiş-tokuşlar ve cüzdanlar bankalardaki gibi tertip etmemiştir. Başka bir deyişle hesabınızın hackerlar tarafından çalınmasına karşılık hiçbir sigortanız bulunmamaktadır.  Bitcoin şu an çoğu ülkede yasal bir para birimi olarak değer görmediğinden, otoriteler de bu hırsızlıklara karşı nasıl bir uygulama yapacaklarını tam manasıyla belirleyememiş vaziyetteler. Hırsızlar wallet (çevrimiçi cüzdan) şifrenizi bir kere çaldıktan sonra ve şifrenizi değiştirdikten sonra, hesabınızı geriye almak için hiçbir garantiniz yoktur.
Kimi bankalar, dijital para biriminin iş modellerine karşı olduğunu düşünmekte ve bu yüzden Bitcoin konusunda uygulamalarda, diğer işlere göre fark gözetmektedir. Hem de bu bankalar, Bitcoin konusunda irtibatları bulunan hesapları, izah yapmaksızın tek taraflı olarak feshetmektedir.
bitcoin_y%C3%BCzy%C3%BCze.jpg
Yüz yüze veya “Over-the-counter”(OTC) (sözlü teminatlara dayanan) ticaretler
Şayet bir şehirde yaşıyorsanız, anonimliğe ehemmiyet veriyor ve banka işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız, Bitcoin elde faktörün bir yolu da mahalli satıcılar ile yüz yüze yapılan ticarettir. “LocalBitcoins”, bu tarz işlemleri ayarlayan ve ücret önerileri veren ana site olarak karşımıza çıkıyor.
Şayet yapılacak ticaret büyük paralar içeriyorsa, sitenin bununla alakalı güvenlik hususları mevcut. Örnek olarak ticaretin yapılacağı mekan kalabalık bir halka açık mekan olmalı; özel bir mekan olmamalı. Ayrı olarak satıcının ve alıcının da taşıdıkları nakit miktarı karşılığında ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri almaları ihtiyaç duyulan.
Şunu anımsatmakta yarar var; şayet yüz yüze bir ticaret yapacaksanız, yanınızda Bitcoin wallet (cüzdan) ınıza ulaşabileceğiniz bir akıllı telefon veyahut tablet bulundurmalısınız. Tabiki internet ulaşımı de bu ticaret için ihtiyaç duyulan.
Şayet birebir müzakereler sizin için uygun değilse, “meetup.com” isimli sitede Bitcoin konusunda buluşmaların yapıldığı bir platform bulabilirsiniz. Bu müzakerelerde Bitcoin ticaretinden, Bitcoin işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmeye kadar bir çok konuda sohbet ediliyor. Bu tür buluşmalar 2013’ ün ikinci yarısından itibaren daha da sıklaştı. Hem de bir takım büyük şehirlerde, “Satoshi Squares” (Satoshi Alanı) isimli etkinlikler tertip etmekte ve bu etkinliklerde yürüyerek etkinlik alanına girip, Bitcoin alıp, yolunuza devam edebiliyorsunuz. Bu grup buluşmaları diğerlerine göre daha güvenli, ama bir o kadar da anonimlikten uzak.
Satıcıya bağlı olarak, Bitcoin satın alırken %5-10 aralığında bir ek fiyat ile daha kolay bir alışveriş ve daha fazla saklılık elde edebiliyorsunuz.  Çoğu hatırlı tüccar buluşmadan önce Bitcoin alışverişindeki ücreti evvelce belirliyor, fakat çoğu Bitcoin’ in anlık düşme ve yükselmelerinden etkilenmemek için o anki Bitcoin fiyatı üzerinden alışveriş yapmayı seçenek ediyor.
Bazı satıcılar PayPal üzerinden gönderilen para ile Bitcoin alışverişi yapmayı kabul ediyor, fakat çoğu bilgilerinin gözükmediği platformları tercih ediyor.
Ek olarak belirtmek isteriz ki bu tür ticaretlerin yapıldığı şehirlerde, alışveriş yapılmadan önce bu ticaretin o şehirde legal olup olmadığını kontrol faktörüz önerilir. Mekanlarda yaptığınız nakit ödemeleri polislerin dikkatini çekebilir ve yasal olmayan bir iş yaptığınızdan dolayı büyük cezalara çarptırılabilirsiniz.
bitcoin_mining-300x229.jpg
“Mining” (Bitcoin imalatı) kelimesi hakkında
Bu “mining” olayı da nedir ? Kendi Bitcoinlerimizi üretebildiğimizi duydum…
Web sitelerinde ve Bitcoin ile alakalı konuşmalar yapılan yerlerde “mining” kelimesini duyduğunuza eminim. Bu kelimenin manası aslında kendi bilgisayarınızla ve kuvvetli ekran (grafik) kartlarıyla kendi Bitcoin’ inizi üretmektir. “Mining” bundan kısa bir vakit için oldukça mantıklı bir Bitcoin ele geçirme şekli olmasına rağmen, piyasadaki oldukça fazla Bitcoin likiditesine karşılık sizin kendi bilgisayarınızda ürettiğiniz Bitcoinlerin değeri, ne yazık ki sadece bilgisayarınızın donanımına ve elektriğe harcadığınız parayı kurtarıyor.
Daha önce de söz ettiğimiz gibi eğer bilgisayarınız havadan geldiyse ve elektrik parasını da siz vermiyorsanız, o zaman bilgisayarı haftalarca açık bırakıp, Bitcoin üretmeye devam edebilirsiniz. J Büyük ölçekte Bitcoin üretmek, ASIC isimi verilen “mining” yapmak için üretilmiş ürünler ile olası.
“Mining” lerin çoğu bu dönemlerde Bitcoin üretmek için toplanan topluluklar (guild) tarafından gerçekleştiriliyor.
İnternette kendi şahsi bilgisayarlarınız ile Bitcoin üretmenizin mümkün olduğunu ve bundan kâr edeceğinizi düşündüren yazılar okuyorsanız, bunlar muhtemelen daha önceki zamandan kalma gönderiler veya size donanım satmaya çalışan kişilerdir. Uyanık olun bunlara, aldanmayın !
Yatırım Aracı olarak kullanmak
Eğer büyük miktarlarda Bitcoin alıp, onları kendi kendinize güvende tutmak aklınıza yatmıyorsa, paranızı Bitcoin’ e yatırım aracı gibi yatırabilirsiniz. Bunun için heyetmiş olan Bitcoin Investment Trust (BIT), size bankaların da  kullandığı mevcut güvenlik protokolleri ile paranızı Bitcoin’ e yatırıp, Bitcoinlerinizi garanti altında tutmanızı sağlıyor.
Bitcoin ATM leri
Bitcoin ATM leri yeni bir konsept ve oldukça az bulunan bir oluşum, ancak kurulduğundan itibaren oldukça popüler ve çok kolay bir oluşum olduğunu ispat etti. ATM leri, yüz yüze alışveriş yaptığınız tüccarlara benzetebilirsiniz. İnsan yerine makine ile yapacağınız bu alışverişte, nakit parayı ATM’ ye koyuyor ve karşılık olarak wallet (cüzdan) ınıza Bitcoin yükleyebileceğiniz bir kod alıyorsunuz.
Tekrar belirtmekte yarar görüyoruz, ATM leri kullanabilmek için çevrimiçi ve mahalli bir wallet (cüzdan) a sahip olmalısınız.


search?biw=1242&bih=602&tbm=isch&q=atat%...ylXRQLIhM:
KttCYVvs.jpeg
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çiftlik Bank Nedir ? Çiftlik Bank Gerçeği? bafetimbi 0 191 15-03-2018, Saat: 08:35
Son Yorum: bafetimbi
  Sea of Thieves Açık Beta Yayınlandı: Nasıl İndirilir? PDU ® admin 0 130 11-03-2018, Saat: 10:30
Son Yorum: admin
  İlk Çözene 1 Bitcoin Ödül Verecek Olan Bilgisayar Oyunu leooo32 0 174 18-02-2018, Saat: 15:27
Son Yorum: leooo32
  Bilgisayarda Birden Fazla Discord Nasıl Açılır – Aynı Anda 2 Tane Discord Açmak ! leooo32 0 148 16-02-2018, Saat: 21:00
Son Yorum: leooo32
  Ripple Nedir? Nasıl Çalışır? Nasıl Ripple Alabilirim? leooo32 0 257 30-12-2017, Saat: 16:25
Son Yorum: leooo32

Hızlı Menü: